W tym miejscu dowiesz się czym jest skarga oraz jakie wymogi należy bezwzględnie spełnić, aby mogła zostać rozpoznana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
a) Czym jest Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności ?
Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, zwana również Europejską Konwencją Praw Człowieka (w skrócie EKPC) jest umową międzynarodową, na mocy której państwa-strony, zobowiązały się do przestrzegania pewnych praw podstawowych, wynikających z treści EKPC oraz jej protokołów dodatkowych.
b) Czym są protokoły dodatkowe do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka ?
Protokoły dodatkowe to dokumenty, na mocy których zmodyfikowano pewne postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a także rozszerzono katalog praw podstawowych w niej zawartych.
c) Czym jest Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ?
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (w skrócie ETPCz, ETPC lub ECHR) jest instytucją międzynarodową, powołaną do rozpatrywania skarg, wnoszonych przez jednostki zarzucające państwu-stronie naruszenie praw zawartych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka lub w jej protokołach dodatkowych.
d) Czym jest indywidualna skarga do ETPCz ?
Skarga stanowi oficjalny dokument, zawiadamiający Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu o podejrzeniu naruszenia praw określonej jednostki gwarantowanych Europejską Konwencją Praw Człowieka lub jej protokołami dodatkowymi i powoduje ona zainicjowanie postępowania, którego celem jest rozstrzygnięcie, czy faktycznie doszło do naruszenia tych praw.
e) Przeciwko komu może zostać wniesiona indywidualna skarga do ETPCz ?
Skarga może zostać wniesiona wyłącznie przeciwko państwu-stronie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, czyli temu państwu które ratyfikowało EKPC oraz wybrany protokół dodatkowy, jeżeli zarzut podniesiony w skardze dotyczy praw gwarantowanych tym protokołem. Przedmiotem skargi mogą być wyłącznie zachowania (działania lub zaniechania) władz publicznych danego państwa-strony. Nie istnieje możliwość wniesienia skargi przeciwko osobom fizycznym, organizacjom prywatnym itp.
f) Przez kogo może zostać wniesiona indywidualna skarga do ETPCz ?
Skarga może zostać wniesiona przez każdą osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej lecz posiadającą zdolność prawną, która stała się ofiarą naruszenia któregoś z praw gwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka lub jej protokoły dodatkowe, przy czym naruszenie to musi dotyczyć jej osobiście.
a) Wykorzystanie krajowych środków odwoławczych
Przed wniesieniem skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu konieczne jest skorzystanie ze wszystkich dostępnych krajowych środków odwoławczych, które mogą doprowadzić do zadośćuczynienia skutkom naruszenia praw lub bezpośrednio do usunięcia tych skutków.
b) Termin do wniesienia skargi do ETPCz
Termin na wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wynosi 6 miesięcy i liczony jest od dnia wydania ostatecznej decyzji w skarżonej sprawie.
c) Zakaz anonimowości
Warunkiem rozpoznania skargi przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, jest podanie pełnych danych personalnych, w tym imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, obywatelstwa oraz danych adresowych skarżącego, a także własnoręczne podpisanie skargi. Skargi wniesione jako anonimowe nie są rozpoznawane.
a) W jakim języku powinna zostać wniesiona skarga do ETPCz ?
Skarga może zostać wniesiona w języku któregokolwiek z państw, które ratyfikowały Europejską Konwencję Praw Człowieka, w tym także w języku polskim.
b) Jakie informacje powinna zawierać skarga do ETPCz ?
W skardze kierowanej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, zawarte zostać muszą: opis stanu faktycznego, informacja dotycząca wykorzystanych krajowych środków odwoławczych, lista decyzji urzędowych lub orzeczeń sądowych wydanych w sprawie oraz informacja które z praw gwarantowanych Europejską Konwencją Praw Człowieka lub jej protokołami dodatkowymi zostało naruszone oraz w jakich okolicznościach doszło do ich naruszenia. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o tym, że podawane informacje muszą być zgodne ze stanem rzeczywistym oraz wiedzą skarżącego. W przeciwnym wypadku Europejski Trybunał Praw Człowieka uzna, iż doszło do nadużycia prawa do skargi.
c) W jaki sposób bezpiecznie i pewnie prowadzić korespondencję z ETPCz ?
Korespondencja kierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu powinna być wysyłana międzynarodowym listem poleconym, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Warto także rozważyć opłacenie przesyłki priorytetowej, co jednak nie jest konieczne.
d) Czy wraz ze skargą do ETPCz należy wysyłać oryginały dokumentów, czy może wyłącznie ich kopie ?
Wnosząc skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu należy dołączać do niej wyłącznie kserokopie dokumentów, na które skarżący powołuje się w treści skargi. Kopie te nie muszą być kopiami uwierzytelnionymi ani przez notariusza, ani nawet samodzielnie. Niezmiernie istotne jest aby pod żadnym pozorem nie wysyłać oryginałów posiadanych przez siebie dokumentów, bowiem nie ma żadnej możliwości aby po zakończeniu postępowania zostały one zwrócone skarżącemu.
e) Czy skarga do ETPCz oraz dołączone do niej kopie dokumentów powinny zostać spięte, zszyte lub zbindowane ?
Wysyłając skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu należy pamiętać, że ani sam formularz skargi, ani dołączone do niego kopie dokumentów nie mogą być spięte spinaczami, zszyte zszywaczami, ani tym bardziej zbindowane. Powinny być to luźne, ponumerowane kartki, ułożone tak aby na samej górze znajdowały się strony skargi, a pod nimi zgodnie z kolejnością ustaloną w skardze, kopie dokumentów stanowiących załączniki do sporządzonej skargi.